ولی‌الله سیف «رییس بانک مرکزی ایران شد»

Posted: August 25, 2013 in 4dic3
Tags:

492AF582 8E68 41BA B3FE 96DD0280F7BF w640 r1 s ولی‌الله سيف «رييس بانک مرکزی ايران شد»

ولی‌الله سیف، رییس جدید بانک مرکزی ایران از افزایش قیمت دلار دفاع کرده است.

خبرگزاری‌های ایران روز یکشنبه گزارش داده‌اند که در پنجاه و پنجمین مجمع عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف به عنوان رییس کل بانک مرکزی ایران منصوب شده است.

خبرگزاری ایسنا گفته است که این تصمیم روز چهارشنبه، ۳۰ مرداد اتخاذ شده و در جلسه یاد شده، حس روحانی، رییس جمهوری ایران، وزیر اقتصاد، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور داشته‌اند.

یک مقام مسئول در معاونت برنامه‌ریزی ریاست جمهوری در گفت‌وگو با ایسنا این خبر را تایید کرده و گفته که ریاست آقای سیف در جلسه مجمع عمومی بانک مرکزی تصویب شده و در حال طی کردن مراحل اداری است.

آقای سیف در نخستین اظهار نظر خود پس از تصدی ریاست بانک مرکزی ایران گفته است که نرخ سود بانکی و نرخ ارز باید متناسب با شاخص های اقتصادی از جمله تورم تعیین شود، و افزوده که «هم اکنون نرخ ارز در بازار آزاد به سه هزار و ۲۰۰ تومان رسیده است که چندان غیر منطقی نیست».

به گزارش خبرگزاری فارس، وی در جمع خبرنگاران گفته است: «اگر نرخ ارز هر سال متناسب با نرخ تورم تعدیل می‌شد به یکباره شاهد این جهش قیمتی نبودیم.»

اشاره آقای سیف به جهش قیمت انواع ارزهای خارجی در سال ۱۳۹۱ است که با جهش چشمگیری مواجه شد و دلار آمریکا از ۱۳۰۰ تومان به مرز چهار هزار تومان رسید. قیمت دلار در حال حاضر بین ۳۱۰۰ تا ۳۲۰۰ تومان در بازار آزاد ارز ایران خرید و فروش می‌شود.

رییس جدید بانک مرکزی ایران با اشاره به این جهش قیمتی تاکید کرده است: «این تصور اشتباه است که قیمت ارز پیش از افزایش قیمت در سال ۹۱ تعادل لازم را دارا بوده است، می‌توان گفت چون سال‌ها با نرخ ارز منطقی برخورد نشد، به یکباره با افزایش قیمت مواجه شد».

سابقه علمی و کاری رییس بانک مرکزی ایران

رییس جدید بانک مرکزی ایران متولد سال ۱۳۳۱ و دارای مدرک دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است. وی مدیریت مالی و عضو هیات مدیره سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیات مدیره بانک سپه و ریاست هیات مدیره و مدیر عاملی بانک ملت را در کارنامه خود دارد.

ریاست هیات مدیره و مدیرعامل بانک صادرات، ریاست هیات مدیره و مدیر عامل بانک سپه، ریاست هیات مدیره و مدیر عامل بانک ملی ایران، ریاست هیات مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین، عضو هیات مدیره و مدیر عامل بانک کارآفرین، عضو شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و نایب رییس کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی از دیگر سوابق کاری ولی‌الله سیف است.

یکی از انتقادهایی که بارها به آقای سیف وارد شده، بروز اختلاس در بانک‌هایی است که وی بر آنها ریاست داشته است. مهمترین مورد در این زمینه، اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی در بانک صادرات در سال ۱۳۷۴ است که در جریان آن فاضل خداداد و مرتضی رفیق دوست به برداشت غیرقانونی از منابع بانکی متهم شدند. ولی‌الله سیف در زمان اختلاس یاد شده، ریاست بانک صادرات را بر عهده داشت.

برخی از سایت‌های اقتصادی ضمن اشاره به این سابقه ولی‌الله سیف، به علمی نبودن وی نیز انتقاد کرده‌اند. از جمله سایت «اقتصاد آنلاین» در مطلبی با عنوان «سیف گزینه مناسب برای بانک مرکزی نیست»، روز شنبه، دوم شهریور ماه، نوشت که «اگر قرار است سیف بیاید، بهمنی بماند بهتر است!»

این سایت معتقد است که «سوابق آقای سیف به خوبی نشان دهنده این است که ایشان یک فرد اجرایی با سابقه‌ای قوی است اما فرد علمی نیست. ایشان اصلا اقتصاددان نیست! مدرک ایشان حسابداری است».

بانک مرکزی ایران در ۱۸ مرداد ۱۳۳۹ تاسیس شده و «حفظ ارزش داخلی و خارجی پول ملی کشور»، «انتشار اسکناس و ضرب سکه‌های فلزی رایج کشور»، «تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و ریالی»، «نظارت بر صدور و ورود ارز و پول رایج کشور»، «تنظیم کننده نظام پولی و اعتباری کشور» و «نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری» از جمله وظایف آن است.

 

منبع: رادیو فردا

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s