آیا مطلب تازه ای در جنجال خبری آزادی سازی اسناد سیا در مورد ۲۸ مرداد وجود داشت؟

Posted: September 1, 2013 in 4dic3
Tags:

آیا مطلب تازه ای در جنجال خبری آزادی سازی اسناد سیا در مورد ۲۸ مرداد وجود داشت؟! آنچه که از اسناد خوانده نشد (شبکه من و تو)

 

 

Untitled آیا مطلب تازه ای در جنجال خبری آزادی سازی اسناد سیا در مورد ۲۸ مرداد وجود داشت؟

شبکه من و تو  مستند ۲۴ دقیقه ای در مورد آزاد سازی اسناد سیا تهیه کرده است که بسیار قابل توجه است.  مصاحبه این شبکه با دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا که منتشر کننده این اسناد بود مشخص می کند که هیچ نکته قابل تاملی  در سری جدید اسناد سیا وجود نداشت. اسنادی که موجی رسانه ای به راه انداخت و رسانه هایی چون بی بی سی فارسی بدون آنکه حتی به جزئیات آن بپردازند برای یک هفته ای آن را در بوق و کرنا کردند که خود سبب اختلاف سازی بزرگی در میان ایرانیان دنبالگر این جریانات شد!تیتر رسانه های فارسی زبانی چون بی بی سی فارسی یا صدای آمریکا این بود که سازمان سیا بعد از ۶۰ سال به نقش خودش در “کودتا”ی ۲۸ مرداد اعتراف کرد و دیگر هیچ شک و شبهه در آمریکایی بودن آن وجود ندارد. به نقل از شبکه “من و تو”، نپرداختن این رسانه ها به جزئیات اسناد  را “lazy journalism یا ناشی از گرایش های سیاسی گردانندگان آن می توانیم بدانیم.

این نکته حایز اهمیت است که در مقدمه خود وبسایت جورج واشنگتن درج شده است که کشف تازه ای در اسناد سیا وجود نداشته است. ولی بعضی از قسمت های خوانده نشده این سری اسناد (که پیشتر و یا به تازگی آزاد شده اند) چه در بر دارد؟

سند:
شک  و شبهه سیا به “دکتر حسین فاطمی”و رابطه خاصش با بریتانیا و سرویس های جاسوسی اش.
سند:
 اشارات بسیاری به ارتباط تنگاتنگ روحانیون با سرویس های جاسوسی بریتانیا و آمریکا و اطمینان خاطر به چنان همکاری. به شکلی که در این سند آمده است که “به باور ما تقریبا همه رهبران مذهبی مهم به شدت مخالف مصدق هستند”.
سند:
رهبران مذهبی مهم دارای ارتباط قوی با ایستگاههای جاسوسی انگلیس و آمریکا هستند.
سند:
وظایف رهبران مذهبی* در برکناری مصدق توسط سازمان های جاسوسی به آنها دیکته می شده است (از دقیقه هشتم تا یازدهم ببینید).
سند:
کسب  موافقت شاه به برکناری مصدق؛ پیش از برکناری مصدق به شاه چنان تلقین شده بود که برکناری مصدق  ربطی به ملی شدن صنعت نفت نداشته و هدف آن کمک به اقتصاد ورشکسته ایران بوده است و مقابله با نفوذ حزب توده و نبودی استقلال ایران. از شاه به عنوان فردی که ناتوان از تصمیم گیری است یاد می شود و اینکه دست بریتانیا را پشت همه امور می داند با اینکه بریتانیا وعده داده بود که در صورت برکنار مصدق، قرار داد نفتی بمراتب بهتری با ایران خواهد بست.
سند:
گروه تروریستی مرتبط با روحانیون (احیانا فدائیان اسلام) وظیفه داشته اند که وکلای همگام با مصدق و اعضای دولت را تهدید به عملیات مستقیم کنند (=ترور).
سند:
 حوادثی از ۲۵ مرداد تا ۲۸ مرداد رخ داد که سقوط مصدق را تسهیل کرد: ملی گراها و کمونیست ها طرح تشکیل جمهوری دادند که در تضاد با خواست عموم بود که به شاه سمپاتی داشتند.
 
 سند:
فرار احساس برانگیز شاه از کشور وفاداری مردم به او را تقویت کرد و تهییج شدند. تمام این موارد به یک قیام کاملا مردمی منتهی شد.
 سند:
کرملین روزولت: حسین مکی، معظمی و رضوی  (از اعضای جبهه ملی) موافقت به برکناری مصدق از نخست وزیری می کنند به شرط آنکه نخست وزیر جدید از میان جبهه ملی انتخاب شود.
سند:
زاهدی موافق نیست که برکناری شاه غیر قانونی باشد و معتقد بوده است که ابتدا شاه باید مصدق را قانونا عزل کند.
در سایر اسناد هم کشف تازه ای نبوده و به وقایع پس از ۲۸ مرداد پرداخته اند.
*جالب است که در اسناد سیا، نام این افراد مخفی شده است که می تواند نشان دهنده آن باشد که لااقل تا سال  ۲۰۰۰، در ایران زنده بوده اند!
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s