شیرین عبادی: هر دو حکومت ایران و عراق در کشتار “اشرف” مسئولیت دارند

Posted: September 2, 2013 in 4dic3
Tags:
مصاحبه ایرج ادیب‌زاده با شیرین عبادی – رادیو زمانه

هنوز جزئیات حوادث یکشنبه خونین (۱۰ شهریور / اول سپتامبر) در اردوگاه “اشرف” مشخص نیست. در “اشرف”، که زمانی پایگاه اصلی سازمان مجاهدین خلق در عراق بود، حدود صد نفر از افراد این سازمان مستقر بوده‌اند. تعداد کثیری از این افراد در حمله آغاز روز یکشنبه گذشته به شکل فجیعی کشته شده‌اند. سازمان مجاهدین تعداد کشته‌شدگان را ۵۲ نفر اعلام کرده است.

Ashraf2 شیرین عبادی: هر دو حکومت ایران و عراق در کشتار “اشرف” مسئولیت دارند

نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق از رخداد یکشنبه در اشرف ابراز تأسف کرده و دولت عراق را  مسئول حفظ جان مجاهدین دانسته است. دولت آمریکا نیز حمله به اردوگاه اشرف را محکوم کرده است.

دولت عراق خود را از مسئولیت حمله به “اشرف” مبرا می‌داند. خانم شیرین عبادی، حقوق‌دان ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل، به “زمانه” می‌گوید که اگر دولت نوری المالکی مدعی است در قبال کشتار در اردوگاه “اشرف” مسئولیتی ندارد، باید فورا استعفا دهد، چون نشان می‌دهد که توانایی انجام وظیفه تأمین جان گروهی از انسان در خاک خود را ندارد. از نظر خانم عبادی هر دو حکومت ایران و عراق در قبال حمله به اردوگاه اشرف مسئولیت دارند.

سپاه پاسداران حکومت ایران با انتشار اطلاعیه‌ای تعداد کشته‌شدگان در حمله به پادگان اشرف را ۷۰ نفر اعلام کرد و از کشته شدن این عده ابراز شادمانی نمود. همه دولت‌ها خود را موظف به دفاع از جان و حیثیت شهروندان خود در سرتاسر جهان می‌دانند و حتا اگر کسی از افراد متبوع کشور خودی در کشوری دیگر متهم به ارتکاب جرمی شده باشد، به دفاع از وی برمی‌خیزند. اما یک ارگان حکومت ایران از کشتار یک عده شهروند ایرانی ابراز شادمانی می‌‌کند. شیرین عبادی در مصاحبه با “زمانه” بر این نکته دست گذشته و آن را محکوم کرده است.

مصاحبه ایرج ادیب‌زاده با خانم شیرین عبادی در مورد کشتار در اردوگاه اشرف را از طریق این لینک بشنوید.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s