کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح حمله به سوریه را تصویب کرد

Posted: September 4, 2013 in 4dic3
Tags:
 کمیته روابط خارجی سنای آمریکا طرح حمله به سوریه را تصویب کرد
دبی‌العربیه.نت، فارسی

اعضای هر دو جناح کمیته خارجی مجلس سنای آمریکا به مدت ۳.۵ ساعت و بدون وقفه درباره طرح باراک اوباما برای حمله به رژیم اسد عصر روز سه شنبه ۳-۹-۲۰۱۳ به وقت واشنگتن به بحث نشستند. در پایان جلسه تمام اعضای این کمیته از طرح رئیس جمهور آمریکا برای حملات محدود به رژیم اسد حمایت کردند.

این جلسه به طور اضطراری فراخوانده و تشکیل شد، زیرا اعضای کنگره آمریکا در تعطیلات تابستانی به سر می برند. این اعضا برای بررسی طرح رئیس جمهور آمریکا از تعطیلات فراخوانده شدند تا به بررسی این طرح بپردازند که در نتیجه، با حمایت کامل این کمیته از طرح مذکور پایان یافت.

این کمیته از هر دو جناح پوزیسیون و اپوزیسیون سنای آمریکای تشکیل شده است.
کمیته مذکور به دولت آمریکا اجازه داد که برای پاسخ گویی به حملات شیمیایی رژیم اسد علیه مردم سوریه ، با حملات نظامی به نیروها و مواضع آن باید مجازات گردد.

دولت اوباما را در این جلسه، جان کری وزیر امور خارجه و چاک هیگل وزیر دفاع و ژنرال دمپسی فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکا نمایندگی می کردند.

جان کری و چاک هیگل تاکید کردند این حمله پیامی برای ایران و کره شمالی خواهد بود که آمریکا از ماجراجویی‌های آنها ساکت نخواهد نشست.

در همین حال در پاسخ به نگرانی چند نفر از اعضای کمیته که نتیجه این حملات چه خواهد بود؟ آنها پاسخ دادند که در صورت انجام این حمله، رژیم سوریه تضعیف و مخالفین تقویت خواهند شد و این هم پیامی برای دشمنان ما خواهد بود و هم سریع تر به پایان این خونریزی خواهد انجامید.

مجوزی که به دولت اوباما داده شد حاوی حملات نظامی محدود، بدون پیاده کردن نیروهای آمریکایی در خاک سوریه و به مدت ۶۰ روز است که می تواند۳۰ روز دیگر نیز تمدید شود.

قرار است روز چهارشنبه کنگره آمریکا نیز روی این طرح بحث و رای گیری کند. که انتظار می رود این طرح در آنجا نیز به تصویب برسد.

طبق قانون اساسی آمریکا رئیس جمهور برای حفظ منافع کشور حق دارد بدون تصویب کنگره اعلام جنگ کرده و یا وارد جنگی شود، اما این قانون توصیه کرده برای پشتیبانی اکثریت مردم که نمایندگانش در کنگره حاضر هستند بهتر است رئیس جمهور موافقت آنها را جلب کند.

در طول تاریخ ۲۳۶ ساله آمریکا روسای جمهور این کشور در چنین شرایطی فقط ۱۱ بار جویای حمایت کنگره این کشور شده اند و در اکثر موارد رئیس جمهور مستقلا و بدون نظرخواهی از کنگره عمل کرده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s