سازمان ملل حمله به اردوگاه اشرف را “جنایتی بیرحمانه” خواند

Posted: September 5, 2013 in 4dic3
Tags:
0,,17058563 303,00 سازمان ملل حمله به اردوگاه اشرف را جنایتی بیرحمانه خواند

 

هیأت ویژه سازمان ملل که به منظور بررسی موضوع حمله به پایگاه اشرف به عراق رفته، گزارش خود را منتشر کرد. به گفته سرپرست این گروه اکثر کشته‌شدگان از ناحیه سر و بالاتنه مورد اصابت مستقیم گلوله قرار گرفته‌اند.

به گزارش  دویچه وله فارسی هیأت ویژه سازمان ملل برای بررسی حمله به پایگاه اشرف در عراق، این حمله را “جنایتی بیرحمانه” خواند. این هیأت در گزارش خود تصریح کرده که اکثر کشته‌شدگان از ناحیه سر و بالاتنه مورد اصابت گلوله قرار گرفته‌اند.

در حمله به اردوگاه اشرف، مقر ۱۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در شمال بغداد، در روز یک‌شنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) بین ۴۷ تا ۵۲ نفر از ساکنان این اردوگاه کشته شدند.

به گزارش هیأت اعزامی سازمان ملل، برخی از ساختمان‌های این کمپ تخریب شده و یک ساختمان نیز به آتش کشیده شده است.

“گئورگی بوستزین” سرپرست گروه اعزامی سازمان ملل به کمپ اشرف از دولت عراق خواسته تا در این باره تحقیقات جامع و شفاف به عمل بیاورد. او گفته: «من از دولت عراق می‌خواهم تا اطمینان دهد که تحقیقاتی جامع و شفاف درباره این جنایت بی‌رحمانه را بدون فوت وقت انجام داده و نتایج آن را به اطلاع عموم خواهد رساند».

بنا به اطلاع علی الموسوی سخنگوی دولت عراق، نخست وزیر دستور داده تا تحقیقات درباره آنچه در پایگاه اشرف روی داده صورت بگیرد.

روز یک‌شنبه پس از حمله به اردوگاه اشرف، دو منبع امنیتی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که ارتش و نیروهای ویژه به پست نگهبانی کمپ هجوم آورده و به روی ساکنان اردوگاه آتش گشودند.

دولت عراق این ادعا را رد کرده و اظهار داشته که این کشتار نتیجه اختلافات درونی سازمان مجاهدین بوده است.

این در حالی‌ است که قاسم سلیمانی٬ فرمانده نیروی «قدس» سپاه کشته شدن گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق در حمله به کمپ اشرف را مهم‌تر از عملیات «مرصاد» اعلام کرد. خبرگزاری فارس گزارش کرده که آقای سلیمانی این مطلب را روز گذشته (سه‌شنبه ۱۲ شهریور) در چهاردهمین اجلاس خبرگان رهبری که در تهران برگزار شد٬ بیان کرده است.

مسئولیت دولت عراق در حفاظت از اردوگاه اشرف

سازمان ملل روز سه‌شنبه ۱۲ شهریور (سوم سپتامبر) از دولت عراق خواست تا هر آنچه که می‌تواند برای حفاظت از “ایرانیان تبعیدی” باقیمانده در اشرف انجام دهد.

نماینده سازمان ملل که برای بازدید از کمپ اشرف به عراق رفته اظهار داشته که این کمپ از سطح امنیتی کافی برای حفاظت ساکنانش برخوردار نیست. وی تاکید کرده که باید اقدامات لازم برای حفاظت از جان ساکنان این کمپ صورت بگیرد.

“گئورگی بوستزین” گفته: «ما به طور مستمربا دولت عراف در تماسیم تا مسئولیت آنها را در قبال امنیت ساکنان این کمپ به آنها یادآوری کنیم».

علی الموسوی سخنگوی دولت عراق اظهار داشته که مساحت و محل کمپ اشرف حفظ امنیت آن را مشکل کرده است. او این پیشنهاد را که دولت عراق نیروهای بیشتری برای حفاظت از این اردوگاه به آنجا بفرستد رد کرده و گفته که عراق به نیروهای امنیتی خود برای دفاع شهرهای کشور که همچنان مورد حمله تروریست‌ها قرار می‌گیرند احتیاج دارد.

محکومیت حمله به اشرف از سوی فعالان سیاسی

۱۳۹ فعال سیاسی ایرانی روزسه‌شنبه ۱۳ شهریور (سوم سپتامبر) طی بیانیه‌ای حمله به اردوگاه اشرف را محکوم کرده و از دولت عراق خواستند تا به مسئولیت خود در قبال جان ساکنان این کمپ عمل کند.

امضاکنندگان این بیانیه ضمن تاکید بر اختلافات عمیق عقیدتی با رهبران سازمان مجاهدین خلق از آنها خواسته‌اند تا “در خصوص عواقب خطرناک ماندن اعضای باقی‌مانده در عراق مسئولیت‌پذیر باشند و حفظ جان و امنیت آنها را اصلی‌ترین اولویت کنونی خود قرار دهند”.

در بخش دیگری از این بیانیه در مورد اظهار نظر سپاه پاسداران درباره حمله به اردوگاه اشرف آمده است: «در این میان اظهار شادمانی رسمی فرماندهی سپاه پاسداران از کشتار ساکنین بی دفاع اردوگاه اشرف نه تنها بسیار زشت و تاسف بار بود بلکه این نهاد را در مظان اتهام مشارکت در این فاجعه دلخراش قرار داد .به مقامات سپاه متذکر می‌شویم انتقام گیری با استفاده از روش‌های غیر انسانی و کینه‌توزانه متعلق به دوران جاهلیت و اعصار سپری شده است و تناسبی با زمانه کنونی ندارد».

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای حمله به اردوگاه اشرف را “انتقام الهی” خوانده بود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s