قاضی آمریکایی برجی که گفته میشود متعلق به دولت ایران است را مصادره می‌کند

Posted: September 18, 2013 in 4dic3
Tags:
the new york of the future will have more animals less garbage and huge skyscrapers قاضی آمریکایی برجی که گفته میشود متعلق به دولت ایران است را مصادره می‌کند

این برج ۳۶ طبقه را در زمان حکومت سلطنتی ایران، بنیاد پهلوی، که یک نهاد غیر انتفاعی ایرانی بود، خریداری کرد. پس از انقلاب اسلامی در ایران، بنیاد پهلوی به بنیاد علوی تغییر نام یافت و تحت نظر رهبر وقت جمهوری اسلامی قرار گرفت.
بخش عمده‌ای از اموال بنیاد علوی بعدا به بنیاد مستضعفان انتقال یافت اما بنیاد علوی سپس به عنوان یک نهاد مستقل غیرانتفاعی و خیریه ثبت شد.

دادگاه فدرال آمریکا بنیاد علوی را به مبادله مالی با دولت ایران و به‌ویژه بانک ملی متهم کرده است. فعالیت‌های مشکوک مالی در یک آسمان‌خراش ۳۶ طبقه انجام می‌شود که در محله ثروتمندنشین منهتن نیویورک قرار دارد.

دادگاه فدرال آمریکا مالکان آسمان‌خراش شماره ۶۵۰ در خیابان پنجم منهتن نیویورک را درباره اتهام مبادلات مالی ناقض تحریم‌های آمریکا با دولت ایران و به طور مشخص بانک ملی ایران مجرم شناخته است.

به گزارش  دویچه وله فارسی  به نقل از  آسوشیتدپرس دولت آمریکا در سال ۲۰۰۸ شکایتی را در این زمینه به دادگاه فدرال این کشور تسلیم کرده بود و حالا “کاترین فارست” قاضی این دادگاه اعلام کرده که مالک بخش اعظم سهام این آسمان‌خراش، یعنی بنیاد علوی، اطلاع داشته است که دو سهام‌دار کوچک‌تر این ساختمان، شرکت‌های صوری متعلق به بانک ملی ایران هستند.

بنا بر نظر قاضی دادگاه، شرکتی به نام “آسا” (ASSA) که سهامدار دیگر این ساختمان در کنار بنیاد علوی است، پوششی بوده برای مبادلات مالی با بانک ملی ایران. خانم فارست گفته است: «مدارک غیر قابل انکاری وجود دارد که نشان می‌دهد “آسا” توسط بانک ملی اداره و کنترل می‌شود و بانک ملی نیز در مالکیت دولت ایران است».

بنیاد علوی در دفاعیات خود خواسته بود تا هیأت منصفه دراین باره نظر دهد که آیا اعضای بنیاد علوی می‌دانسته‌اند که در فاصله سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۸ دو سهامدار دیگر این ساختمان وابسته به دولت ایران هستند؟ ارائه خدمات مالی به ایران از سال ۱۹۹۵ غیرقانونی اعلام شده است. اما خواسته بنیاد علوی از سوی قاضی رد شد.

قاضی دادگاه اظهار داشته که بسیاری از اعضای بنیاد علوی در خارج از ایران که مسلما در جریان تاسیس آسا به عنوان شرکتی وابسته به بانک ملی ایران در سال ۱۹۸۹ بوده‌اند، بعد از سال ۱۹۹۵ نیز به همکاری با بنیاد علوی ادامه داده‌اند.

به گفته قاضی فارست، مبنای دفاعیات اعضای بنیاد علوی بر یک “فراموشی جمعی” استوار بوده و به گفته او هیچ قاضی منطقی‌ای نمی‌تواند به چنین “فراموشی غیر عادی” باور داشته باشد.

اعضای بنیاد علوی در ایمیلی که درباره نظر قاضی ارسال کرده‌اند نوشته‌اند: «بنیاد برای محاکمه آماده بود و حالا مایوس شده از این که دادگاه قبل از هیأت منصفه نظر خود را اعلام کرده است». این حکم البته قابل تجدید نظر است.

ساختمانی که شاه خرید

ساختمان بنیاد علوی در سال ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ خورشیدی) توسط محمدرضا شاه پهلوی، پادشاه وقت ایران خریداری شد و در اختیار بنیاد پهلوی قرار گرفت. این ساختمان پس از انقلاب اسلامی به بنیاد علوی واگذار شد که موسسه‌ای غیر انتفاعی در آمریکا بود و هدف از تاسیس آن “تبلیغ فرهنگ اسلامی و زبان، ادبیات و تمدن فارسی از طریق کمک‌های مالی خیریه و انسان‌دوستانه در قالب برنامه‌های آموزشی، مذهبی و فرهنگی” اعلام شد.

درآمد حاصل از اجاره این ساختمان در فاصله سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۷ که به ادعای دولت آمریکا به بانک ملی ایران داده شده، نزدیک به ۳۹ میلیون دلار بوده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s