دکتر نادری: نسرین ستوده یک قهرمان ملی برای همه ایرانیان در همه جاست

Posted: September 19, 2013 in 4dic3
Tags:

kaveh rostamkhani nasrin portrait 001s دکتر نادری: نسرین ستوده یک قهرمان ملی برای همه ایرانیان در همه جاست

دکتر فیروز نادری پس از آزادی قطعی نسرین ستوده از زندان اوین،  پیغام زیر را در اختیار کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده قرار داد:

او یک قهرمان ملی برای همه ایرانیان در همه جاست. زنی‌ به تمام معنا شجاع و با کمالات اخلاقی‌ که که ایده‌آل‌های خود را به هیچ وجه در شرایط بسیار سخت مورد سازش قرار نمیدهد.حتی در اولین لحظات پس آزادی فکرش نزد همقطاران زندانی سیاسی که هنوز پشت میله‌های زندان قرار دارند است. بی‌ تردید نباید همسر شجاع او رضا خندان را از یاد ببریم که بی‌ باکانه حامی‌ همسرش بود. من از همه بیشتر برای فرزندان آنها خوشحال هستم. خداوند به این خانواده برکت دهد.

 

بر اساس گزارش‌ها  نسرین ستوده وکیل زندانی که به شش سال حبس محکوم شده بود روز چهارشنبه (۲۷ شهریور/ ۱۸ سپتامبر) بدون اطلاع قبلی و بدون هیچ حکمی از زندن آزاد شد. هم زمان، زندانیان دیگر از جمله ، عیسی سحرخیز، فیض الله عرب سرخی، محسن امین زاده ، مهسا امرآبادی، فرح واضحان، مریم جلیلی، میترا رحمتی، ژیلا مکوندی، محبوبه کرمی، صغری غلام‌نژاد، کفایت ملک محمدی، حسین زرینی، ابراهیم بابایی زیدی و محمد علی ولایتی آزاد شدند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده و انجمن قلم آمریکا نیز در بیانیه‌هایی از آزادی شماری از زندانیان سیاسی در ایران استقبال کرده‌اند.

ماری هرف، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفته است: “ما از گزارش‌های امروز در این باره استقبال می‌کنیم که حکومت ایران زندانیان عقیدتی متعددی از جمله نسرین ستوده، وکیل فعال حقوق بشر را آزاد کرده است.”

سوزان ناسل، مدیر انجمن قلم آمریکا که پیش‌تر مسئول امور سازمان‌های بین‌المللی در وزارت امور خارجه آمریکا بوده، در بیانیه خود گفته که نسرین ستوده اساسا نباید این‌طور زندانی می‌شد.

خانم ستوده سال گذشته از سوی پارلمان اروپا به همراه جعفر پناهی به عنوان برنده جایزه حقوق بشری ساخاروف معرفی شد و گزارش‌های مربوط به اعتصاب غذای طولانی مدت او در زندان، او را به یکی از خبرسازترین چهره‌های سال ۹۱ تبدیل کرد.

سال گذشته (۲۸ آبان  ۱۳۹۱-۱۸ نوامبر۲۰۱۲)، زمانی‌ که نسرین ستوده در شرایط بسیار بحرانی و در اعتصاب غذا به سر می‌برد دکتر فیروز نادری، دانشمند سرشناس ایرانی، در دیداری با سهیل پرهیزی، مسوول کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده که در شهر لس‌آنجلس ایالت کالیفرنیای آمریکا انجام شد، با امضای پوستر ویژه‌ی این کمپین و نیز دادخواست آزادی نسرین ستوده، نسبت به خواسته‌های این وکیل در بند ایرانی ادای احترام کرد.

Firouz Naderi Soheil Parhizi دکتر نادری: نسرین ستوده یک قهرمان ملی برای همه ایرانیان در همه جاست

چند روز بعد از آن دیدار دکتر فیروز نادری که در حال حاضر به عنوان یکی از مدیران ارشد سازمان فضایی ناسا، نقشی کلیدی در تعیین راهبرد‌ها و نظارت بر طرح‌ها و ماموریت‌های یکی از مهم‌ترین مراکز فضایی این سازمان بر عهده دارد با اجرای یک پروژه فضایی برای جلب توجه جهانی‌ اقدام  و این پیغام را همراه با ویدئو زیر برای جهانیان منتشر نمود در تاریخ ۱۲ آذر۱۳۹۱:

 این ویدیو توسط دوربینی ضبط شده است که با نصب به روی بالن هواشناسی تا ارتفاع هفتاد هزار پایی در تاریکیِ فضا بالا رفته. در محفظۀ حمل آن یک جی پی اس نصب شده است تا بتوان موقعیت بالن را ردیابی کرد و پس از ترکیدنِ بالن در ارتفاع بالاتر و سقوط به زمین، آن را پیدا کرد. این ویدیو که تصویر نسرین ستوده را در فضا نشان می دهد، نمادی از حمایت ما برای اعتصاب غذای نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر زندانی در ایران است.

پوستر ویژه «کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده»، پیش از این توسط چندین شخصیت بین‌المللی از جمله رییس‌جمهور پیشین سوییس، خانم “میشیلن کلمی ری” امضا شده است.

«کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده»، از سال ۲۰۱۰ فعالیت خود را در راستای خبررسانی، جمع‌آوری امضا و دادخواست و جلب توجه جهانی نسبت به وضعیت این وکیل فعال در زمینه‌ی حقوق‌بشر آغاز نمود و در این راستا در طول بیش از دو سال گذشته ملاقات‌هایی را با شخصیت‌های برجسته‌ی ایرانی و غیر ایرانی در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا ترتیب داده است.

 دکتر نادری: نسرین ستوده یک قهرمان ملی برای همه ایرانیان در همه جاست

در یکی از آخرین فعالیت‌های این کمپین، روز ۵ سپتامبر ۲۰۱۲ (۱۵ شهریور ۱۳۹۱)، «اوگینیو جیانی»، رییس شورای شهر فلورانس، و «سوزانا آگستینی» رییس کمسیون صلح و حقوق بشر شهرداری فلورانس، در دیداری با سهیل پرهیزی، مسوول کمپین اطلاع‌رسانی و سایت رسمی حمایت از نسرین ستوده که در مقر کاخ شهرداری این شهر (پالاتزو وکیو) برگزار شد، به صورت رسمی پشتیبانی خود را از این کمپین اعلام داشتند.

سال گذشته (۲۰۱۱) نیز جایزه زنبق طلایی شهر فلورانس به نسرین ستوده تعلق گرفت و از آن زمان، شهردار و سایر مقامات این شهر تلاش فراوانی کرده‌اند تا با توجه به زندانی و ممنوع‌الخروج بودن او، این جایزه را به همسر، یا یکی از نزدیکان، وابستگان و یا همکاران او تحویل دهند که تا کنون این فرصت مهیا نشده است.

در بخشی از اطلاعیه‌ای که به مناسبت اهدای این جایزه به نسرین ستوده، صادر شده بود آمده است: «شهر فلورانس در راستای حمایت از تلاش‌های این وکیل زندانی در راه رسیدن به دمکراسی و آزادی بیان در ایران، با آغوش باز و مصرانه خواهان آزادی نسرین ستوده است.»

لطفا برای حمایت از زندانیان سیاسی و دریافت آخرین اخبار از نسرین ستوده به صفحه کمپین بین‌المللی حمایت از نسرین ستوده  بپیوندید.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s