غیبت صغرای سید علی خامنه‌ای

Posted: October 30, 2013 in 4dic3
Tags:
427569 348820968528008 835127842 n غیبت صغرای سید علی خامنه‌ای
در طول بیست روز گذشته، علی خامنه‌ای، از انظار عمومی پنهان نگاه داشته شده است. آیا این «غیبت صغرا» بی‌دلیل است؟

 یک منبع آگاه به مسائل امنیتی، امروز به خودنویس گفت که غیبت اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، در محافل داخلی سوال برانگیز شده است. به گفته این کارشناس، رسانه‌های خبری دولتی از یک طرف، و رسانه‌های نزدیک به هاشمی رفسنجانی و مطرح شدن ناگهانی سید مجتبی خامنه‌ای از سوی دیگر، به گمانه‌‌زنی‌هایی دامن زده است.

آخرین دیدار آیت‌الله خامنه‌ای در بیت، با شرکت‌کنندگان در هفتمین همایش ملی نخبگان جوان در روز ۱۷ مهر بوده است.

سایت «دبکا فایل» اسرائیل نیز به این غیبت آیت‌الله خامنه‌ای اشاره کرده است. دبکا سکوت و دیده نشدن خامنه‌ای در عید قربان و همچنین عدم ارسال پیام معمول به زئران حج را سوال‌برانگیز خوانده است.

سکوت آیت‌الله خامنه‌ای و غیبتش از انظار عمومی می‌تواند در این مقطع اهمیت زیادی داشته باشد. اظهار نظر رهبری در باره «نابجا» بودن برخی اقدامات تیم دیپلماسی دولت در نیویورک، واکنش‌هایی را در محافل مختلف از جمله مجلس و رسانه‌های نزدیک به حاکمیت در پی داشت. فرماندهان ارشد سپاه پاسداران نیز بعد از اظهار نظر رهبری، انتقادهایی را به تناسب مطرح کردند.

اما مشکلات سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای در طول سال‌های اخیر بارها باعث نگرانی نزدیکان خانواده و انتقال خبرهایی از سوی منابع نزدیک به هاشمی رفسنجانی به کشورهای غربی شده است. افشای گزارش‌هایی مربوط به دیداربازرگانی نزدیک به خانواده هاشمی با مقام‌های آمریکایی در دوبی و بحث در باره سلامتی آیت‌الله خامنه‌ای از سوی «ویکی‌لیکس» نشان می‌دهد که در دایره قدرت نیز، سلامتی رهبری به شدت زیر ذره‌بین است.

امروز، یکی از دست‌اندرکاران سایت‌های امنیتی، در فیسبوک خود خواستار دعای دوستانش شده است. حسین رستمی می‌نویسد: «خبرهای خوبی نمی‌رسد از حال بزرگترمان؛ عید غدیر هم با مردم و مهمانان صحبت نکردند….خیلی دعا کنید.»

یک کارشناس سیاسی نزدیک به اتحادیه اروپا می‌گوید: «هرچند ناشفاف بودن وضعیت سلامتی و مزاجی رهبر جمهوری اسلامی، برداشت‌هایی را ایجاد کرده، اما، در شرایط حاضر غیبت عمومی آقای خامنه‌ای می‌تواند به نوعی، امتناع ایشان از موضع‌گیری در قبال مانورهای چند هفته اخیر دیپلماسی خارجی دولت حسن روحانی باشد.»

شرایط جدید به گونه‌ای است که موضع‌گیری، و یا عدم موضع‌گیری رهبری نظام ایران، شائبه‌هایی از موافقت، یا مخالفت وی را با طرح‌های نزدیکی مجدد جمهوری اسلامی با غرب ایجاد کند.

با این حال، آن‌چه که روشن است، غیبت بدون دلیل موجه سه هفته‌ای رهبری نظام از انظار عمومی، و نپذیرفتن «مهمانان» عید غدیر بر خلاف رسم سالانه، تردیدهای زیادی را دامن زده است.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s