فرانسوا اولاند: ایران به جای اظهارات تحریک‌آمیز به پرسش‌ها پاسخ دهد

Posted: November 21, 2013 in 4dic3
Tags:

2012 11 839322566 فرانسوا اولاند: ایران به جای اظهارات تحریک‌آمیز به پرسش‌ها پاسخ دهد

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه در واکنش به تازه‌ترین حملات خامنه‌ای به کشورهای غربی و اسرائیل از ایران خواست که به پرسش‌های مطرح در باره برنامه‌های هسته‌ای‌اش پاسخ دهد و دست از اظهارات تحریک‌آمیز بردارد.

علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی روز چهارشنبه (۲۰ نوامبر/ ۲۹ آبان) خود در جمع بسیجیان حملات تند و کم سابقه‌ای را علیه کشورهای غربی و اسرائیل بر زبان آورد.

رئیس جمهور فرانسه که در حاشیه دیدار با نخست‌وزیر ایتالیا سخن می‌گفت، افزود که این اظهارات به آرامش و تفاهم کمک نمی‌کنند.

در دو هفته اخیر به خصوص فرانسه به دلیل مواضع سخت‌گیرانه‌ای که در دور قبلی مذاکرات ژنو اتخاذ کرد آماج انتقاد رسانه‌ها و محافل مختلف ایران بوده است. حمله علی‌ خامنه‌ای اما با لحن و زبان بی‌سابقه‌ای بیان شد. او گفت: «دولتمردان فرانسوی نه فقط در مقابل امریکا بلکه در مقابل رژیم نحسِ نجسِ صهیونیستی نیز اظهار خواری و کوچکی می‌کنند که مایه سرشکستگی ملت فرانسه است که خودشان باید برای آن علاجی پیدا کنند.»

پیشتر نیز سخنگوی دولت فرانسه اظهارات علی‌ خامنه‌ای را غیرقابل قبول و باعث دشوارتر‌شدن مذاکرات جاری در ژنو توصیف کرد.

اظهارات علی‌ خامنه‌ای درآلمان نیز تلویحا از سوی گیدو وستروله، وزیر خارجه این کشور مورد انتقاد گرفت. وستروله گفت: «جنگ لفظی میان پایتخت‌ها کمکی به حل مناقشه نمی‌کند و اختلافات باید در ژنو مورد بحث قرار گیرند.» ظاهرا اشاره وستروله به حملات لفظی جمهوری اسلامی و دولت اسرائیل علیه یکدیگر است.

در همین حال، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر بار با تاکید بر این که کشورش خواهان یک “راه‌حل صلح‌آمیز و دیپلماتیک” برای مناقشه هسته‌ای ایران است. نتانیاهو که روز چهارشنبه در مسکو پس از دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور سوریه سخن می‌گفت، افزود که راه‌حل ” باید محکم و پایدار و واقعی باشد». او گفت که این معیار هم در مورد مناقشه هسته‌ای ایران و هم در مورد خلع سلاح شیمیایی سوریه صادق است.

ولادیمیر پوتین نیز بسان روزهای گذشته با ابراز خوشبینی به مذاکرات ژنو گفت که امیدوار است در روزهای آینده راه‌حلی برای مناقشه هسته‌ای ایران پیدا شود.

 

منبع: دویچه وله فارسی

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s