ممانعت مأموران امنیتی با برگزاری پانزدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر با استفاده از گاز فلفل

Posted: November 22, 2013 in 4dic3
Tags:
mohsen salehi 1 ممانعت مأموران امنیتی با برگزاری پانزدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر با استفاده از گاز فلفل

داریوش فروهر دبیر کل حزب ملت ایران و از رهبران جبهه ملی ایران بود. وی به همراه همسرش پروانه فروهر در یکم آذر ماه ١٣٧٧ توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی به طرز فجیعی کشته شد.

سپیده دم –  ماموران امنیتی وزارت اطلاعات دولت روحانی، چند ساعت پیش از آغاز مراسم، در صدد ورود به خانه فروهرها، جایى که داریوش و پروانه فروهر را به قتل رسانده بودند، برآمدند که با ممانعت پرستو فروهر روبرو میگردند. پس از آن، ماموران به پرستو فروهر گفتند، که چون نمی‌توانند وارد خانه شوند، مانع برگزارى مراسم خواهند شد. در این زمان تنها حدود پنجاه نفر از مردم، از جمله مهندس معین فر، وارد خانه شده بودند. ماموران وزارت اطلاعات، حدود دو ساعت پیش از آغاز مراسم، در پى ممانعت پرستو فروهر از ورود آنها به خانه، با همکارى نیروهاى انتظامى، با بستن دو طرف کوچه، مانع ورود مردم به خانه فروهرها شدند. به گفته پرستو فروهر “همان اتفاقی افتاد که هر سال می‌افتاد. ما انتظار داشتیم امسال متفاوت با سال‌های پیش باشد که نشد.

رضا خندان همسر نسرین ستوده در صفحه فیس‌بوک خود اتفاق امروز را اینطور شرح میدهد:

با این که اعلام کرده بودند مراسم سالگرد پروانه و داریوش فروهر برگزار می شود از ورود ما و شرکت کنندگان به داخل کوچه جلوگیری کردند.
پرستوی عزیز فهمیده بود که نسرین آمده, در محاصره ی نیروهای لباس شخصی و ظاهرا امنیتی به دیدن ما آمد. زمانی که پرستو و نسرین پس از سالها همدیگر را در آغوش کشیده بودند برای آزار و اذیت گاز فلفل زدند. به هر حال پرستو را در وسط خیابان دیدیم و بدون امکان شرکت در مراسم راهی خانه هایمان شدیم.

 

پرستو فروهر شیوه این مأموران را آزاردهنده توصیف و اضافه کرد که آنها خودشان وارد خانه شدند و ادعا کردند که باید در این مراسم حضور داشته باشند.

چند روز پیش پرستو فروهر در یادداشتی درباره شیوه حکومت در اعمال محدودیت برای برگزاری مراسم فروهرها نوشت: «به باور من این شیوه تنها سرپوشی ست بر‌‌ همان ممنوعیت‌هایی که در هفت سال گذشته به ناحق بر ما تحمیل شده است. می‌خواهند ممنوعیت را اعمال کنند اما از بیان واضح آن طفره بروند و نام دیگری برای آن جعل کنند. در طی این سال‌ها بار‌ها و بار‌ها با تحریف و جعل مفاهیم روبرو شده‌ام؛ مخدوش کردن حقایق از سوی مسئولان قضایی، زیر نام دادرسی پروندهٔ قتل پدرومادرم واضح‌ترین و دردناک‌ترین این جعل‌ها بوده است.»

سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۲ پرستو فروهر فرزند فروهرها درمصاحبه با “روز آنلاین” گفت : “حتی نمیخواهند مسئولیت ممنوعیت برگزاری مراسم را برعهده بگیرند ولی چارچوب هایی که تحمیل میکنند همان است. با شیوه فعلی شان فقط میخواهند تحریف کنند و بر این ماجرا سرپوش بگذارند”.
با گذشت ۱۵ سال از قتل پدر و مادر شما، از چه می ترسند که حتی مراسم در خانه را نیز تاب نمی آورند آن هم در شرایطی که خود مسئولیت قتل آنها را پذیرفته اند؟ فرزند فروهرها میگوید: “اینها اولا از این ترس دارند که افکار و عقاید عزیزانی که کشته شدند با یادآوری خاطره آنها، هر چه بیشتر مطرح و رجوع شود به آنچه که آنها کرده و گفته اند. بعد هم مساله دادخواهی آنهاست.این دادخواهی به اعتقاد ما دادخواهی ناتمامی است؛ برای اینکه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی روند عادلانه ای را پیش نبرد. یک پرونده مخدوش و سراپا نقص را پشت درهای بسته به دادگاه بردند، ماموران اجرای حکم را به محاکمه کشیدند ولی دستوردهندگان و آن بستر سازمانی که این جنایت ها درون آن پدید آمده بود به پاسخگویی وادار نشدند. همین مطالبی است که در سالگردها باید روی آن تکیه کرد و گفت. نمی خواهند این ها بیان شود برای اینکه همانطور که آن موقع نگذاشتند روند قضایی درست به سرانجام برسد الان هم نمیخواهند باز خواست و دادخواهی در افکار عمومی مطرح شود.

او می گوید که چگونگی برگزاری مراسم روشن نیست: “من آمده ام اینجا که مراسم را برگزار کنم و امید دارم که بشود. ولی می خواستم آنچه را که در وزارت اطلاعات به من گفتند مردم به صورت شفاف بدانند. بدانند که باز ما را در چه شرایط پرمخصمه ای گیر انداخته اند”.

 

پرستو فروهر، فرزند این دو قربانی، در گفت وگو با بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه درباره چگونگی اعمال محدودیت از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در این مراسم سخن می گوید.

گفت وگو با پرستو فروهر

(۰۶:۱۵)

logo rfi redbg ممانعت مأموران امنیتی با برگزاری پانزدهمین سالگرد قتل داریوش و پروانه فروهر با استفاده از گاز فلفل

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s